Mobile Vacuum Milk Tank 1400 L
Lithuania3 62231 €
(excl. VAT)| Product Code: | 74212 |
| Length: | 188 cm |
| Width: | 118 cm |
| Height: | 155 cm |
| Weight: | 256 kg |
| Drain valve | Included |
| Model | MOOTECH 1400 l |
| Polishing | Mirror |
| Wall thickness mm | 2.5 |
| Weight, kg | 150 |
Mobile vacuum stainless steel tank for milk transport
Made from polished food-grade stainless steel with a tight lid
Two ports on top for vacuum and milk
Seamless, rounded, designed to hold -0.45 kPa vacuum, tested to -0.6 kPa
Stainless steel valve at the bottom
Transported on appropriately sized trailer or other vehicle, secured to the floor
Note: Before emptying, remove the top cap to avoid damage