Mobile Milking Parlor MOOTECH4 with 40 L Milk Can in Box
Lithuania9 90000 €
(excl. VAT)| Brand | Mototecha, UAB |
| Product Code: | MOOTECH4 |
| Length: | 6.6 cm |
| Width: | 2.9 cm |
| Height: | 2.3 cm |
| Weight: | 1300 kg |
| Dimensions l/w/h mm | Dimensions (L × W × H) – 6.15 × 2.90 × 2.30 m (small milk can box: 0.45 × 0.69 × 1.00 m) |
| Chassis | Manual Hydraulic Cylinders |
| Feeding bowl | 4 |
| Flooring | Galvanized Steel Floor Grating |
| Milk and vacuum line | Yes |
| Milk inlet | 4 |
| Milking points | 4 |
| Model | MOOTECH4 |
| Optional equipment | 40 L stainless steel receiving jar with milk filter and milk pump (220V/380V) |
| Selection gate | Yes |
| Supplementary feed bin | 2 |
| Washing device | Yes |
| Washing stations | 2 stainless steel |
Four-stall MOOTECH4 mobile milking parlor, designed for milking into a milk cooler in outdoor conditions.
The structure is robust, ergonomic, and adapted for efficient pasture-based operation.
A lockable galvanized steel box (45 × 69 × 100 cm) houses a 40 L stainless steel milk can, stainless steel milk filter, receiver jar, and milk pump.
This system ensures a high level of hygiene – milk has no contact with air, and the milking process becomes faster and more efficient.
Number of stalls: 4