Mobile Milking Parlour MOOTECH4 with Semi-Automatic Wash System
Lithuania7 80000 €
(excl. VAT)| Brand | Mototecha, UAB |
| Product Code: | MOOTECH4 |
| Length: | 6.15 cm |
| Width: | 2.9 cm |
| Height: | 2.3 cm |
| Weight: | 1170 kg |
| Dimensions l/w/h mm | 6,15 * 2,90 * 2,30 m |
| Chassis | Manual hydraulic cylinders |
| Feeding bowl | 4 |
| Flooring | Galvanized Steel Floor Grating |
| Milk and vacuum line | Yes |
| Milk inlet | 4 |
| Milking points | 4 |
| Model | MOOTECH4 |
| Selection gate | Yes |
| Supplementary feed bin | 2 |
| Washing device | Yes |
| Washing stations | 4 stainless steel |
Mobile milking parlour for everyday on-farm or field use. The semi-automatic wash system shortens prep time and improves hygiene. Number of stalls: 4. Robust build with easy maintenance.