Mobile Milking Parlor MOOTECH6 with 40 L Milk receiving jar and equipment Room
Lithuania13 60000 €
(excl. VAT)| Brand | Mototecha, UAB |
| Product Code: | 77538 |
| Length: | 9.3 cm |
| Width: | 2.5 cm |
| Height: | 2.3 cm |
| Weight: | 2000 kg |
| Dimensions l/w/h mm | 9,37 * 2,90 * 2,30 m |
| Chassis | Manual hydraulic cylinders |
| Feeding bowl | 6 |
| Flooring | Galvanized grid |
| Milk and vacuum line | Included |
| Milk inlet | 6 |
| Milking points | 6 |
| Model | MOOTECH6 |
| Optional equipment | 40 L stainless steel receiving jar with milk filter and milk pump (220V/380V) Equipment cabinet |
| Selection gate | Included |
| Supplementary feed bin | 3 |
| Washing device | Included |
| Washing stations | 6 stainless steel |
Mobile milking parlor MOOTECH6 with 40 L milk jar and equipment room – an efficient and convenient solution for farm milking.
Six-stall MOOTECH6 mobile milking parlor, designed for milking into a milk cooler in outdoor conditions.
The structure is robust, ergonomic, and adapted for efficient pasture-based operation.
40 L stainless steel milk reiceiving jar, stainless steel milk filter, and milk pump are installed in equipement cabinet.
This system ensures a high level of hygiene – milk has no contact with air, and the milking process becomes faster and more efficient.
Number of stalls: 6